Przewód grzejny o grubości ok 6 mm umieszczony jest w betonowej warstwie podkładu podłogi. Grzejnikiem jest więc cała płyta podłogi, która oddaje ciepło głównie przez promieniowanie. Stwarza to warunki do uzyskania dobrego komfortu cieplnego przy niższej temperaturze powietrza w pomieszczeniu. Ta właściwość ogrzewania podłogowego ma duże znaczenie dla kosztów eksploatacyjnych - pozwala na zmniejszenie rocznego zużycia energii.
Zalety tego typu ogrzewania to również wyrównana temperatura w pomieszczeniu, a brak widocznych elementów grzejnych znacznie poprawia estetykę pomieszczeń. Najlepszy efekt uzyskuje się przy podłogach wykończonych materiałami "zimnymi", jak płytki ceramiczne lub kamienne.
Przewody grzejne najczęściej stosuje się, gdy obiekt jest w trakcie budowy i nie są zrobione wylewki betonowe. Ogrzewanie to zazwyczaj pełnie funkcję podstawowego, czyli stanowi jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu.
Firma nasza od samego początku działalności stosuje z powodzeniem przewody grzejne ELEKTRA.
Montaż instalacji tego typu powinien opierać się o projekt w którym należy uwzględnić:
- zapotrzebowanie na moc cieplną
- ustalenie rodzaju materiału posadzki
- określenie mocy jednostkowej przewodu jaką należy zastosować dla danej posadzki
- przy obliczaniu odstępów między przewodami należy wziąć pod uwagę tylko powierzchnię wolną od zabudowy stałymi elementami takimi jak meble bez nóżek, wanna, sedes itp.
Tabela podstawowego typoszeregu przewodów grzejnych ELEKTRA VCD 17